Z pewnością każdy, kto przynajmniej raz doznał szkody komunikacyjnej, zetknął się z sytuacją, w której ubezpieczyciel znacząco zaniżył wartość odszkodowania. Szacunkowo można powiedzieć, że blisko 90% firm ubezpieczeniowych praktykuje takie działania. Nie oznacza to jednak, że mamy godzić się na taką kwotę odszkodowania, jaką zaproponuje nam firma ubezpieczeniowa. Jakie jest zatem rozwiązanie takiej sytuacji? Z pewnością firmy skupujące szkody oc takie jak nasza, to jedna z możliwości które mamy, jeśli chodzi o uzyskanie odpowiednio wysokiego odszkodowania.
Sprzedaż szkody oc – co to właściwie oznacza?
Czym dokładnie jest sprzedaż szkód i na czym polega? Skup odszkodowania komunikacyjnego, bo o tym mówimy, jest w gruncie rzeczy bardzo prosty i niejednokrotnie korzystny dla osoby, która się na niego zdecyduje.
Warunek jest jednak jeden: szkoda musi zostać rozliczona na podstawie kosztorysu – w przeciwnym wypadku, nie ma mowy o sprzedaży szkody kancelarii. Na początku procedury podpisywana jest umowa cesji wierzytelności Skup odszkodowań oc dla osoby, która chce go dokonać, oznacza ni mniej ni więcej jak to, że praktycznie od razu otrzyma ona gotówkę. W gestii kancelarii jest dalsza „walka” z ubezpieczycielem, aby wypłacił on należne za daną szkodę pieniądze.
Warunkiem do otrzymania przez poszkodowanego gotówki w zamian za szkodę, jest podpisanie umowy z kancelarią. Nie ma też on już możliwości ubiegania się o należne mu z tytułu ubezpieczenia pieniądze od firmy ubezpieczeniowej. Ta kwestia zostaje przekazana kancelarii, która zajmuje się skupem szkód komunikacyjnych.
Czy każdy rodzaj szkody jesteśmy w stanie sprzedać?
Sprzedaży szkody można dokonać tylko w przypadku dwóch jej rodzajów. Mowa oczywiście o szkodach komunikacyjnych oraz majątkowych. W żadnym innym wypadku, nie ma możliwości dokonania odkupu szkody przez kancelarię.
Jak przebiega proces sprzedaży szkody do kancelarii?
Co należy zrobić, aby sprzedać szkodę komunikacyjną? Przede wszystkim, musimy wysłać do kancelarii, która takimi sprawami się zajmuje, dokładny kosztorys, na podstawie którego została zlikwidowana szkoda. Wówczas poddawany jest on analizie i firma realnie szacuje, jak bardzo została zaniżona kwota, która prawnie nam się należała. Kancelaria nie informuje jednak sprzedającego o tym, jak bardzo zostało zaniżone wypłacone odszkodowanie. Po przeprowadzaniu dokładnej analizy szkody, firma, która oferuje odkup szkody, przesyła nam ofertę – jeśli jesteśmy zainteresowanie to musimy podpisać na początku umowe cesji wierzytelności
To kwota, którą kancelaria jest w stanie zapłacić nam za naszą szkodę. Nie mamy obowiązku jej przyjąć, ale jeśli zdecydujemy się na przyjęcie tej kwoty, wówczas można podpisać umowę. Praktycznie w tym samym momencie, w którym umowa dojdzie do skutku i zostanie podpisana, otrzymujemy kwotę, na którą umówiliśmy się z kancelarią. Jest to bez wątpienia znacznie szybszy i prostszy sposób na uzyskanie satysfakcjonujących nas pieniędzy z tytułu szkody komunikacyjnej lub majątkowej.
Jakie są zalety związane ze sprzedażą szkody do kancelarii?
To, od czego trzeba zacząć, to fakt, ze proces sprzedaży szkody do firmy, która się tym zajmuje, jest dla nas całkowicie bezpieczny i legalny. Jesteśmy też w stanie w bardzo szybki i prosty sposób zakończyć sprawę związaną z uzyskaniem należnych nam pieniędzy za wyrządzoną szkodę.
Co więcej, bardzo często kwota, którą proponują kancelarię za wykup naszej szkody z OC lub AC, są znacznie wyższe, aniżeli te, które proponowane są nam przez ubezpieczyciela. Jeśli zatem chcemy sobie oszczędzić nerwów i czasu a także szybko otrzymać należne nam z tytułu szkody komunikacyjnej pieniądze, warto jest zdecydować się na sprzedaż szkody.