rzeczoznawca dokonujący oględzin samochodu po wypadku

Nic nie zapowiadało takiego obrotu wydarzeń — droga do pracy nie zapowiadała żadnych niespodzianek, do momentu, w którym nasz samochód nie uderzył w inny lub odwrotnie. Kolizja drogowa czy poważniejszy wypadek może niestety przytrafić się każdemu kierowcy i nie ma tu znaczenia ani staż kierowcy, ani też jego osobiste umiejętności.

Oczywiście możemy wielu takich sytuacji uniknąć, ale nie zawsze jest to w naszej mocy. Kolizjom niezmiennie towarzyszy spora dawka złych emocji, które nie pomagają w dalszym postępowaniu. Warto jednak zachować zimną krew i rozpocząć działania mające nas przybliżyć do uruchomienia posiadanego ubezpieczenia i likwidacji szkody.

Podpowiemy, jak wyglądają oględziny samochodu po wypadku, a także powiemy, jak powinna odbywać się wycena  – w przypadku dobrze przygotowanej wyceny nie musimy martwić się o to, że będziemy musieli zabiegać o dopłatę do odszkodowania.

Oględziny auta po wypadku

Oczywiste jest, że kolizja drogowa będzie skutkowała likwidacją powstałej szkody. Nie jest to przywilej, ale nasze zabezpieczenie zapisane w polisie. Jeśli to my byliśmy sprawcą kolizji, możemy skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia AC, w pozostałych przypadkach zostaje uruchomiona polisa OC. Nie dzieje się to jednak bez naszej ingerencji i właściwego zachowania. Musimy pamiętać, że zaistniałą szkodę należy czym prędzej zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dopełniając tego obowiązku, ubezpieczyciel wyznacza konkretny termin, w którym nastąpią oględziny samochodu, którego powinien dokonać wysokiej klasy rzeczoznawca. Już sam moment tych czynności powinien zwrócić naszą uwagę. Absolutnie nie zgadzajmy się na pory wieczorne, kiedy to oświetlenie wokół samochodu pozostawia wiele do życzenia. Poza tym zwróćmy uwagę na to, by miejsce oględzin było najkorzystniejsze dla ich przeprowadzenia. Idealnie, jeśli mamy możliwość ustawienia pojazdy na kanale lub podnośniku — dzięki temu rzeczoznawca samochodowy będzie mógł ocenić stan podwozia.

Oględziny w praktyce

Kierowcy bardzo często pozostają nader bierni podczas takich oględzin. Wychodzą z założenia, że fachowiec zauważy każdy uszkodzony element i precyzyjnie opisze to w protokole. Niestety, to działanie na własną niekorzyść i bardzo często stwarza potrzebę napisania odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Nie mówimy tutaj o celowym działaniu rzeczoznawców, ale może się zdarzyć, że kilka dla nas ważnych rzeczy w ogóle nie znajdzie się w wyliczeniach do wypłaty odszkodowania.

Po wypadku, w czasie oględzin samochodu rzeczoznawca opisuje rozmiar uszkodzeń oraz sporządza dokumentację fotograficzną. Na podstawie zebranych danych przygotowywana jest następnie kalkulacja kosztów naprawy będąca podstawą do wypłaty odszkodowania.

6 najważniejszych elementów na które powinno się zwracać uwagę podczas oględzin pojazdu po szkodzie:

  1. Podstawowe uszkodzenia – Pierwszym elementem, na który rzeczoznawca z pewnością powinien zwrócić uwagę, są uszkodzenia widoczne na pierwszy rzut oka, a więc wszelkie wgniecenia, uszkodzenia blachy czy lakieru, a także wybite szyby czy rozbite reflektory. Każde uszkodzenie powinno zostać dokładnie odnotowane i udokumentowane.
  2. Podwozie – Podczas oględzin rzeczoznawca powinien sprawdzić także te elementy samochodu, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Ważne więc, by miał dostęp do uszkodzonych części także od strony podwozia. Oględziny powinny być dokładne i szczegółowe, bez zbędnego pośpiechu, by mieć pewność, że żaden element nie został pominięty.
  3. Geometria kół – Oględziny auta po wypadku powinny obejmować także sprawdzenie stanu kół, ponieważ samochód mający problemy z ich geometrią może być niebezpieczny, a także kłopotliwy w eksploatacji i powodować nierównomierne zużycie opon czy zwiększone zużycie paliwa, tym samym wymagając w przyszłości dodatkowych nakładów finansowych.
  4. Zdjęcia  Koniecznie należy dopilnować, by rzeczoznawca zrobił zdjęcia każdej uszkodzonej części auta, ponieważ to właśnie na podstawie dokumentacji zostanie przeprowadzona kalkulacja kosztów. Dla pewności, że nic nie zostanie pominięte można dodatkowo samodzielnie wykonać dokumentację zdjęciową zwykłym aparatem cyfrowym.
  5. Najważniejsze kwestie po oględzinach – Po otrzymaniu kalkulacji kosztów naprawy, należy upewnić się, że zakres przedmiotowy uszkodzeń w kosztorysie zgadza się z tymi ujawnionymi podczas oględzin, a więc, że nie zostały pominięte żadne elementy, a kalkulacja została wykonana zgodnie z obowiązującym prawem i technologią naprawy.
  6. Dodatkowe uszkodzenia – W przypadku, gdy podczas naprawy pojazdu, a więc przy rozkręcaniu poszczególnych elementów, pojawią się nowe, niewidoczne do tej pory uszkodzenia, należy zrobić zdjęcia i poprosić o oględziny uzupełniające. Dzięki temu będzie możliwe uzyskanie pełnej kwoty odszkodowania, adekwatnej do poniesionych strat.

Mając to na uwadze, zwracajmy uwagę na wszystkie podejmowane czynności. Dopilnujmy, by każda usterka została nie tylko opisana, ale też i sfotografowana. Dokumentacja fotograficzna ma tutaj kluczowe znaczenie. Stanowi ona bowiem trzon dalszego postępowania likwidacyjnego. Przezornie warto także wykonać własną dokumentację fotograficzną. Ta będzie nam niezbędna, jeśli ubezpieczyciel będzie miał inne od naszego zdanie dotyczące wysokości odszkodowania. Wycena odszkodowania wymaga skrupulatności podczas oględzin. To na ich podstawie jest sporządzana później kalkulacja i opinia techniczna. Jeśli wycena będzie niedokładna to może się okazać, że otrzymamy wtedy zaniżone odszkodowanie z oc sprawcy wypadku.

Wycena odszkodowania i ponowne oględziny pojazdu

Niektórzy kierowcy zaczynają naprawę pojazdu jeszcze przed wyznaczeniem terminu wizyty rzeczoznawcy. To spory i niestety często popełniany błąd. Jeśli jednak jest to konieczne, by np. wrócić samochodem do miejsca docelowego, pamiętajmy, by uprzednio wykonać solidną dokumentację sprzed naprawy i koniecznie dostarczyć ją ubezpieczycielowi.

Może się także zdarzyć, że podczas późniejszej naprawy samochodu (zawsze po oględzinach rzeczoznawcy) pojawią się ukryte usterki. W takim przypadku powinny nastąpić ponowne oględziny pojazdu, a my uprzednio powinniśmy samodzielnie dokonać dokumentację fotograficzną.

Każdorazowo, po dokonaniu oględzin powinien zostać wykonany kosztorys, który jest dokumentem prawnym. W nim muszą zostać zawarte koszty naprawy, a także ewentualne wyliczenie całkowitej kasacji pojazdu. Co więcej, ubezpieczyciel powinien wskazać sposób naprawy, rodzaj części, a także długość prac naprawczych.