Aktualizacja wpisu Maj 2nd, 2019 at 02:31 pm

Na czym polega dopłata do odszkodowania?

Kolizje i różne zdarzenia drogowe zdarzają się bardzo często. Wzmożony ruch i ciasne parkingi jeszcze je potęgują. Niektórzy kierowcy uważają, że ich to nie dotyczy, ale wcześniej czy później problem tego rodzaju może mieć każdy, dlatego warto zapoznać się z działaniem dopłat do odszkodowań. Nie wiesz na czym one polegają? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Skutki zdarzeń na drodze

Dla większości z nas wszystkie wypadki, stłuczki czy kolizje wiążą się przede wszystkim z dużym stresem, i to nawet wtedy, gdy sprawcą był ktoś inny. Złość, strach, zdenerwowanie i dezorientacja to emocje, które towarzyszą każdemu uczestnikowi takiego zdarzenia. A dodatkowo dochodzą jeszcze konieczne procedury, takie jak ewentualne wezwanie policji czy spisanie oświadczenia z przyznaniem się do winy oraz poinformowanie o zdarzeniu firmy, w której był ubezpieczony samochód sprawcy.

Bardzo rzadko kierowca po zdarzeniu drogowym jest zorientowany o tym, że może skorzystać z dopłaty do odszkodowań, a kwota odszkodowania jaką otrzymał od ubezpieczyciela nie jest odpowiednio wysoka.

Zaniżone odszkodowanie

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe zostanie przez nas poinformowane o wypadku, wysyła rzeczoznawcę samochodowego na oględziny pojazdu i wycenę szkody. Potem zostaje już tylko czekać na decyzję, przyznającą odszkodowanie.

Niestety, bardzo często się zdarza, że zakłady ubezpieczeniowe wypłacają zaniżone odszkodowanie. W przypadku, gdy podejrzewamy właśnie taką sytuację, można skierować sprawę do sądu. Wcześniej jednak trzeba znaleźć profesjonalistę, który ustali o ile zostały obniżone świadczenia. Na pewno warto walczyć o pełną rekompensatę szkody. Są bowiem duże szanse na uzyskanie nawet dwukrotnie większego odszkodowania.

Zaniżone odszkodowanie przy szkodzie częściowej i całkowitej

Trzeba pamiętać, że wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie ma pokryć niezbędne koszty naprawy pojazdu z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących na rynku cen. Jeżeli więc zakład ubezpieczeń nie przeprowadził swoich działań we właściwy sposób, naliczone odszkodowanie będzie nieadekwatne do kosztów koniecznych napraw.

Przy szkodzie całkowitej niedopłata wiąże się często np. z zaniżeniem wartości pojazdu. Zatem koniecznie trzeba sprawdzić, czy odszkodowanie zostało wypłacone w odpowiedniej wysokości. Na szczęście na rynku działają firmy odszkodowawcze – takie jak nasza firma JW GROUP, które bezpłatnie zweryfikują działania ubezpieczyciela i zaproponują odkupienie szkody lub dopłatę do odszkodowania.

Na czym polegają dopłaty do odszkodowań?

Dopłaty do odszkodowań wiążą się ze sprzedażą szkody za kwotę ustaloną w spisanej wcześniej umowie. Jest to bardzo wygodna sytuacja, gdyż nie trzeba już czekać na decyzję ubezpieczyciela. Wszystkie dalsze działania przejmuje kancelaria odszkodowawcza, która kupiła szkodę, a zainteresowany w ciągu kilku dni otrzymuje konkretną kwotę ustaloną w umowie. Co ważne, nie musi się on martwić o firmę odszkodowawczą. Uzyska ona dopłatę do odszkodowania dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach i to ona będzie musiała ponosić dalsze ewentualne koszty sądowe, nawet wtedy, gdy nie uda jej się uzyskać dopłaty do odszkodowania. Jak widać to dość ryzykowny biznes dla firm.

Bardzo ważne jest natomiast, by wiedzieć, że można odsprzedać całe odszkodowanie albo tylko jedną jego część, np. tylko koszty naprawy albo koszty holowania czy wynajęcia auta zastępczego.

Podsumowując trzeba podkreślić, że dopłaty do odszkodowań i odkup szkód to idealne wyjście dla właścicieli pojazdów, których kosztorys naprawy został rzeczywiście zaniżony. Pozwala ono bowiem na szybkie odzyskanie pieniędzy i uniknięcie długotrwałych procesów sądowych.