Młody kierowca - jak płacić niskie OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, zanim sprzedadzą OC, oceniają ryzyko kierowcy. Tym samym starsi stażem mogą liczyć na tańsze ubezpieczenie i szereg zniżek, młodzi muszą na ten przywilej zapracować. Początkujący właściciele aut szacunkowo płacą czterokrotnie wyższą składkę od ich doświadczonych kolegów, a to spore obciążenie dla portfela. Nic dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się ewentualne zniżki OC dla młodych kierowców, pozwalające na ujarzmienie horrendalnych cen wyjściowych. Sprawdźmy, czy to możliwe.

Dlaczego początkujący kierowcy płacą wysokie OC?

Spoglądając na polskie drogi, nie trudno wyłapać młodych kierowców. To oni najczęściej łamią wszelkie ograniczenia prędkości, a kawałek wolnej drogi jest doskonałym miejscem na przyspieszenie. Nierówna jazda to także ostre hamowanie, brawurowe wyprzedzanie — nawet w niedozwolonych miejscach — a także niebezpieczne dojeżdżanie do innych samochodów – jeśli w wyniku któregokolwiek z tych niebezpiecznych manewrów ucierpi samochód innego kierowcy to należy mu się w takim wypadku wysoka dopłata do odszkodowania – to, że kierowca był młody i niedoświadczony nie upoważniania do nieprzyznania dopłaty.

Grzechów młodości nie sposób wymienić, ale są one tak charakterystyczne, że aż rażą w oczy i są powodem piekielnej irytacji innych uczestników drogi.

Bynajmniej te kilka wymienionych uchybień to nie tylko powód do złości innych, ale także potężne zagrożenie, które wynika po części z chęci pokazania, jakim się jest sprawnym i szybkim kierowcą, ale też z niewielkiego doświadczenia i małej wyobraźni odnoszącej się do rzeczywistości. Dopiero kilkaset godzin spędzonych „za kółkiem” szlifuje ten niepokorny charakter i otwiera oczy na niebezpieczeństwa. Wzmacnia się także poczucie współodpowiedzialności za innych.

Czytaj Również: Wyłudzanie odszkodowania z OC i AC – jak rozpoznać oszusta?

Nie tylko brawura jest powodem, dla którego zniżki OC za wiek są gratyfikacją dla doświadczonych. Jak wynika z policyjnych statystyk, co trzeci młody kierowca nie widzi nic złego w prowadzeniu samochodu po wypiciu piwa czy drinka. Co więcej, kierowcy pomiędzy 18. a 24 rokiem życia najrzadziej zapinają pasy bezpieczeństwa.

Młody kierowca kontra zwyżki OC za wiek

Dobre intencje młodych kierowców nie są wystarczającym argumentem dla towarzystw ubezpieczeniowych. Te stoją na zdecydowanym stanowisku, że zniżki OC dla młodych kierowców są praktycznie nieosiągalne, jeśli samochód należy tylko do jednego, niedoświadczonego właściciela. W tej materii obowiązują zwyżki OC za wiek, a także za brak doświadczenia. Tym samym można być kierowcą z wieloletnim stażem, który po raz pierwszy kupuje własny samochód i nie osiągnąć żadnej gratyfikacji. Ten przykład pokazuje, że unikanie rejestracji na własne konto przez kilkanaście lat nie jest rozwiązaniem korzystnym.

Doświadczony kierowca jako jedyny właściciel samochodu musi wykazać w polisie, że pojazdem będzie kierowała także osoba młodsza. To powoduje podwyższenie OC. Zasadniczo zwyżki OC za wiek są indywidualną sprawą każdego ubezpieczyciela. W zależności od towarzystw ubezpieczeniowych Jedni uznają za początkujących i młodych kierowców do 24 roku życia, ale są i takie ubezpieczalnie, które ten wiek ustalają na 26 rok życia. Warto dodać, że zwyżki obowiązują także osoby powyżej tychże granic, ale które mają prawo jazdy krócej niż 3 lata. Wyższe składki dotyczą polis OC oraz ubezpieczeń AC.

Czytaj Również: Jazda bez prawa jazdy, a skuteczność ubezpieczenia OC i AC

Jak złagodzić zwyżki OC za wiek?

Z punktu widzenia ubezpieczyciela, zwyżki mają działać niczym hamulec dla młodych i początkujących kierowców. Nie oznacza to jednocześnie, że mają one być przysłowiowym „straszakiem”, który będzie powstrzymywał przed zakupem samochodu. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają na pewne złagodzenie wysokich składek.

Jednym z pierwszych rozwiązań jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela posiadającego zniżki. Naturalnie, nie można oczekiwać, że składka będzie niska, ale z pewnością będzie bardziej przystępna. Towarzystwo przy jej wyliczeniu weźmie pod uwagę nie tylko zwyżki dla młodego czy początkującego, ale też zniżki, które posiada doświadczony beneficjent polisy. Warto zadać sobie trochę trudu i poszukać towarzystwa ubezpieczeniowego, który w takiej sytuacji bierze pod uwagę wyłącznie zniżki drugiego właściciela auta. To rozwiązanie jest korzystne z jeszcze innej perspektywy. Nie tylko płaci się niższe OC, ale też samemu nabywa się zniżki za bezszkodową jazdę.

Zwiększone AC — jakie OC dla młodego kierowcy?

Innym wyjściem z sytuacji jest zwiększony udział własny w polisie AC. Niewiele osób z tego korzysta, co więcej, AC jest zazwyczaj ostatnim ubezpieczeniem, które bierze się pod uwagę. Tymczasem, jeśli ubezpieczający poweźmie na swoje barki część ryzyka dotyczącego AC, to automatycznie składka OC stanie się niższa.

Składając zapytanie do ubezpieczyciela, jakie OC dla młodego kierowcy proponuje, należy dopytać się o indywidualne możliwości jego obniżenia. Niejednokrotnie towarzystwa proponują różnorodne promocje, które mają za zadanie przyciągnąć nową grupę klientów.

Czytaj Również: Brak badania technicznego auta a polisy OC i AC

Niekoniecznie trzeba sprawdzać osobiście wszystkie ubezpieczalnie, szczególnie że jest ich bez liku. Lepiej skorzystać z profesjonalnie przygotowanej porównywarki, która po zebraniu wszystkich danych wskaże najkorzystniejsze propozycje.

(Nie) dobre rozwiązanie — czyli na dwoje babka wróżyła

Od lat panuje przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na zapłacenie niskiego OC jest zarejestrowanie samochodu wyłącznie na osobę posiadającą zniżki. Nie ma w tym niczego nieprawidłowego, pod warunkiem, że w formularzu wnioskujący wpisze prawidłowe dane, a więc nie zatai faktu, że pojazdem będzie poruszała się młoda osoba lub początkujący kierowca. Naturalnie ten fakt prawdopodobnie spowoduje wyliczenie nieco wyższej składki, ale jego zatajenie może skutkować koniecznością dopłaty w chwili kolizji i ujawnienia, że samochód prowadziła osoba niedoświadczona.

Poza tym trzeba podkreślić, że jest to oszczędność nader pozorna, ponieważ przykładowy 20- latek korzystający z samochodu doświadczonego i posiadającego zniżki ojca nie nabywa żadnych zniżek za bezszkodową jazdę, a więc w przyszłości będzie musiał i tak zmierzyć się z wyższymi opłatami.

Sprawdź auto i ubezpieczaj wspólnie

Młodzi kierowcy kochają samochody z dużą pojemnością silnika. Czasy, kiedy poczciwy maluszek 126 był szczytem marzeń, dawno minęły. Tymczasem większa moc i pojemność silnika to zdecydowanie wyższe składki. Jednym słowem mówiąc, niższe OC dla młodego kierowcy powinno zacząć się od właściwego wyboru samochodu.

Jeśli początkujący kierowca jest także właścicielem mieszkania, może z powodzeniem skorzystać z łączonego ubezpieczenia, a więc u jednego ubezpieczyciela wykupić polisę dotyczącą nieruchomości oraz samochodu. Łączenie różnych produktów najczęściej automatycznie obniża składkę.