Aktualizacja wpisu Maj 2nd, 2019 at 02:31 pm

Jakie są zalety i wady dopłat do odszkodowań?

W dzisiejszych czasach o kolizję na drodze nietrudno. Wystarczy moment nieuwagi kierowcy i nieszczęście gotowe. Zdarzyć się to może każdemu. Oczywiście, kiedy samochód jest ubezpieczony, nie trzeba martwić się o koszty ewentualnej naprawy. Wystarczy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy kolizji i poczekać na odszkodowanie. Bardzo często się jednak zdarza, że kwota odszkodowania jest, zdaniem zainteresowanego, zaniżona. Takie podejrzenie może okazać się prawdziwe, warto wtedy skorzystać z dopłaty do odszkodowania – rozwiązanie to praktycznie nie posiada żadnych wad a wiele zalet. O czym więcej w poniższym artykule.

Na czym polega odzyskiwanie odszkodowań?

Dopłata do odszkodowania to jeszcze raczej mało popularna w naszym kraju usługa, choć firm, oferujących odkup odszkodowania, działa już całkiem sporo. Jednak rośnie też liczba kierowców, którzy zdają sobie sprawę z tego, że pieniądze zaoferowane im przez firmę ubezpieczeniową są nieadekwatne do poniesionych kosztów naprawy auta czy ceny zakupionych części samochodowych. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest rozejrzenie się za firmą odszkodowawczą taką jaką jesteśmy my – JW GROUP, która odkupi szkody i przejmie dalsze zmagania z ubezpieczycielem.

Należy przesłać nam otrzymany od ubezpieczyciela kosztorys, a wtedy ona przeanalizuje go i zaoferuje poszkodowanemu odpowiednia kwotę pieniężną. Wystarczy wtedy podpisać umowę sprzedaży szkody. Dobrym krokiem jest uprzednie zwrócenie się do rzeczoznawcy samochodowego czy mechanika, który w oparciu o przedstawione przez ubezpieczyciela wyliczenia, przedstawi ich rzeczywistą wartość.

Przeczytaj też: Na czym polega dopłata do odszkodowania

Jakie są zalety i wady dopłat do odszkodowań?

Dopłaty do odszkodowań przynoszą zainteresowanym wiele korzyści, z których najważniejszą jest szybkie (już w ciągu kilku dni) odzyskanie pieniędzy. Znika też problem związany z dalszymi kontaktami z firmą ubezpieczeniową i prowadzeniem z nią negocjacji. Jednocześnie odpada udział w ewentualnych rozprawach sądowych. To bardzo ważne, szczególnie dla tych osób, które nie czują się na siłach, by brać w nich udział lub nie stać ich na nie pod względem finansowym. Wszystkie te czynności i obowiązki przejmuje firma odszkodowawcza. Ona również ponosi koszty sądowe.

Jeżeli chodzi o wady dopłat do odszkodowań, jedyną jest to, że decydując się na nie, uzyska się na pewno niższą kwotę, niż gdyby się osobiście skierowało sprawę do sądu. Zrozumiałe jest bowiem, że firma skupująca odszkodowania musi zarobić.

Wiele osób zastanawia się, czy warto korzystać z dopłat do odszkodowań. Wszystko przemawia za tym, że takie rozwiązanie jest warte rozważenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy poszkodowana osoba na pewno nie zdecydowałaby się na pójście do sądu albo gdy kwota odszkodowania byłaby na tyle nieduża, że nie opłacałoby się tracić czasu i pieniędzy na rozprawy sądowe. Często, zresztą, pieniądze na naprawę pojazdu potrzebne są już, a proces w sądzie mógłby toczyć się nawet kilka miesięcy albo i dłużej.