rzeczoznawca wycenia wartość auta

Ocena szkody komunikacyjnej to zadanie zdecydowanie dla specjalisty, który w perfekcyjny i drobiazgowy sposób podejmie się oszacowania uszkodzeń. To jednak niejedyna sytuacja, w której warto sięgnąć po eksperta. Profesjonalna wycena wartości auta będzie także pomocna przed ustaleniem ceny jego sprzedaży. Sprawdźmy więc jak rzeczoznawca wycenia wartość samochodu i czy można przy pomocy specjalnych programów komputerowych samodzielnie dokonać dokładnych wyliczeń.

Kolizja — konieczny rzeczoznawca

Oczywiste jest, że rzeczoznawca samochodowy pojawia się za każdym razem, gdy istnieje konieczność oceny szkód i strat, które powstały w samochodzie w wyniku kolizji lub wypadku. Rzeczoznawcy są ekspertami, którzy w fachowy sposób analizują stronę techniczną powstałych uszkodzeń, a także szacują ich wielkość pod kątem finansowym. To oni mogą wydać opinię świadczącą o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego lub przeciwnie, dyskwalifikującą samochód do wyjechania na drogę. Z pracy tychże ekspertów korzystają zakładu ubezpieczeniowe, które na ich opinii opierają przyznawane odszkodowania.

Są jednak takie sytuacje, w których warto samodzielnie poprosić o wycenę wartości auta. Z takiej opcji warto skorzystać w sytuacjach spornych, a więc w takich, w których wypłacone odszkodowanie jest drastycznie zaniżone. Rzetelna i niezależna wycena wartości auta pokaże obiektywne dane, które mogą stać się podstawą do dochodzenia swoich roszczeń i skorzystanie z dopłaty do odszkodowań.

Kupujesz samochód — zamów rzeczoznawcę.

Każdy słyszał o sprzedawanych używanych samochodach, które miały być jak spod przysłowiowej igły, a w rzeczywistości okazywały się ładnie opakowanym i opisanym złomem. To sprawy, które są nie tylko bulwersujące, ale przede wszystkim wymagają odpowiednich działań. Wycena wartości samochodu przez rzeczoznawcę jest podstawowym krokiem pozwalającym na dalsze, prawne działania umożliwiające wykazanie, że kupiony samochód był niezgodny z zawartą umową.

W tychże działaniach rzeczoznawca ocenia zgodny z rzeczywistością stan techniczny, a także wykazuje ukryte przez nieuczciwego sprzedawcę usterki. Dokładna analiza wskazuje wszystkie mankamenty kupionego auta, w tym także zatuszowane przez oszusta efekty stłuczki, której podobno nigdy nie było.

Wycena wartości auta przed sprzedażą

Chcąc sprzedać samochód zazwyczaj zainteresowani kierują się średnią ceną rynkową danego modelu i rocznika. Niemniej jednak samochód samochodowi nierówny i jeden może wyglądać jakby dopiero wyjechał z fabryki, a drugi to prawdziwy obraz nędzy i rozpaczy. Dlatego też opłacalnym krokiem jest wycena. W tym przypadku można skorzystać z dwóch opcji — rzeczoznawcy lub dobrego programu.

Współczesne programy komputerowe do wyceniania wartości aut pozwalają na właściwe oszacowanie jego aktualnej ceny. W zależności od wybranej aplikacji można dokonać wyceny szacunkowej lub dokładniejszej. W obu przypadkach należy podać podstawowe dane samochodu, natomiast im bardziej precyzyjnej oceny się oczekuje, należy podać także np. stan zużycia ogumienia, liczbę dotychczasowych właścicieli, dokładne wyposażenie. Oczywiście, po programy komputerowe do wyceniania wartości aut można także sięgnąć w innych, wcześniej opisanych sytuacjach, należy jednak pamiętać, żeby dołączyć do podawanych danych dokumentację zdjęciową.

Zastanawiając się jak rzeczoznawca wycenia wartość samochodu można postawić nie tylko na jego osobistą wiedzę, ale też na odpowiednie programy komputerowe. W związku z tym, jeśli wprowadzone do programu dane będą rzetelne, szacunkowa cena samochodu będzie bliska ocenie eksperta.