Dopłaty do odszkodowań – Kompendium wiedzy

Aktualizacja wpisu 5 marca, 2020 at 08:30 pm

dopłaty do odszkodowań

Darmowa Analiza Kosztorysu

Kolizje i różne zdarzenia drogowe zdarzają się bardzo często. Wzmożony ruch i ciasne parkingi jeszcze je potęgują. Niektórzy kierowcy uważają, że ich to nie dotyczy, ale wcześniej czy później problem tego rodzaju może mieć każdy, dlatego warto zapoznać się z działaniem dopłat do odszkodowań. Nie wiesz na czym one polegają? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Dlaczego kierowcy rzadko korzystają z dopłat do odszkodowań?

Dla większości z nas wszystkie wypadki, stłuczki czy kolizje wiążą się przede wszystkim z dużym stresem, i to nawet wtedy, gdy sprawcą był ktoś inny. Złość, strach, zdenerwowanie i dezorientacja to emocje, które towarzyszą każdemu uczestnikowi takiego zdarzenia. A dodatkowo dochodzą jeszcze konieczne procedury, takie jak ewentualne wezwanie policji czy spisanie oświadczenia z przyznaniem się do winy oraz poinformowanie o zdarzeniu firmy, w której był ubezpieczony samochód sprawcy.

Bardzo rzadko kierowca po zdarzeniu drogowym wie, że może skorzystać z dopłaty do odszkodowania, a kwota odszkodowania jaką otrzymał od ubezpieczyciela może być znacznie wyższa. Mała świadomość kierowców i strach przed zawiłymi procedurami i stresem to przede wszystkim główne przyczyny tego dlaczego kierowcy tak rzadko decydują się korzystać z możliwości dopłaty. A w praktyce zdecydowana większość odszkodowań jest zaniżanych.

Zaniżanie odszkodowań – częsta procedura ubezpieczycieli

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe zostanie przez nas poinformowane o wypadku, wysyła rzeczoznawcę samochodowego na oględziny pojazdu i wycenę szkody. Potem zostaje już tylko czekać na decyzję, przyznającą odszkodowanie.

Darmowa Analiza Kosztorysu

Niestety, bardzo często się zdarza, że zakłady ubezpieczeniowe wypłacają zaniżone odszkodowanie. W przypadku, gdy podejrzewamy właśnie taką sytuację, można skierować sprawę do sądu. Wcześniej jednak trzeba znaleźć profesjonalistę, który ustali o ile zostały obniżone świadczenia. Na pewno warto walczyć o pełną rekompensatę szkody. Są bowiem duże szanse na uzyskanie nawet dwukrotnie większego odszkodowania.

Zaniżone odszkodowanie przy szkodzie częściowej i całkowitej z oc sprawcy

Trzeba pamiętać, że wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie ma pokryć niezbędne koszty naprawy pojazdu z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących na rynku cen. Jeżeli więc zakład ubezpieczeń nie przeprowadził swoich działań we właściwy sposób, naliczone odszkodowanie będzie nieadekwatne do kosztów koniecznych napraw.

Przy szkodzie całkowitej niedopłata wiąże się często np. z zaniżeniem wartości pojazdu. Zatem koniecznie trzeba sprawdzić, czy odszkodowanie zostało wypłacone w odpowiedniej wysokości. Na szczęście na rynku działają firmy odszkodowawcze – takie jak nasza firma JW GROUP, które bezpłatnie zweryfikują działania ubezpieczyciela i zaproponują odkupienie szkody lub konkretną ofertę dopłaty do odszkodowania oc.

Na czym polegają dopłaty do odszkodowań?

Dopłaty do odszkodowań wiążą się ze sprzedażą szkody za kwotę ustaloną w spisanej wcześniej umowie. Jest to bardzo wygodna sytuacja, gdyż nie trzeba już czekać na decyzję ubezpieczyciela. Wszystkie dalsze działania przejmuje kancelaria odszkodowawcza, która kupiła szkodę, a zainteresowany w ciągu kilku dni otrzymuje konkretną kwotę ustaloną w umowie. Co ważne, nie musi się on martwić o firmę odszkodowawczą. Uzyska ona dopłatę do odszkodowania dopiero po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach i to ona będzie musiała ponosić dalsze ewentualne koszty sądowe, nawet wtedy, gdy nie uda jej się uzyskać dopłaty do odszkodowania. Jak widać to dość ryzykowny biznes dla firm.

Darmowa Analiza Kosztorysu

Bardzo ważne jest natomiast, by wiedzieć, że można odsprzedać całe odszkodowanie albo tylko jedną jego część, np. tylko koszty naprawy albo koszty holowania czy wynajęcia auta zastępczego.

Podsumowując trzeba podkreślić, że dopłaty do odszkodowań i odkup szkód to idealne wyjście dla właścicieli pojazdów, których kosztorys naprawy został rzeczywiście zaniżony. Pozwala ono bowiem na szybkie odzyskanie pieniędzy i uniknięcie długotrwałych procesów sądowych.

Dlaczego warto korzystać z dopłat do odszkodowań?

Otrzymałeś odszkodowanie. Super. Cieszysz się, gdyż spodziewałeś się, że będą problemy, ciąganie po sądach, czy zwodzenie cię długimi terminami rozpatrzenia szkody. Niby jesteś zadowolony, ale… No właśnie, jest pewne, ale… tak naprawdę uważasz, że zaproponowano Ci za niskie odszkodowanie. Źle wyceniono wartość szkody. Tak naprawdę masz wrażenie, że powinieneś skorzystać z dopłaty do odszkodowania, ale nie wiesz czy warto? Nie wiesz jak to zrobić, by uzyskać dopłatę do otrzymanego już odszkodowania?

Darmowa Analiza Kosztorysu

Nigdy nie rezygnuj z ubiegania się o dopłatę!

Bardzo często jest tak, że gdy już otrzymamy odszkodowanie za szkodę mamy wrażenie, że jest ono zaniżone, ale machamy na to ręką. Poddajemy się i rezygnujemy z dochodzenia tego, co nam się należy. Często wolimy mieć święty spokój i rezygnujemy z dopłaty do odszkodowania. Dlaczego tak jest? Może powodem takiego postępowania jest nieznajomość zasad panujących w firmach zajmujących się uzyskiwaniem dopłat do odszkodowania? Strach przed długotrwałym procesem sądowym i ryzykiem, że dopłata do odszkodowania nie zostanie zasądzona?

Dochodzenie zaniżonych odszkodowań nie jest proste, jest to powód dla którego często rezygnujemy. A gdybyśmy znaleźli kogoś, kto za nas przeprowadzi wszystkie czynności?

Uzyskanie wyższego odszkodowania od ręki? Czy to możliwe?

Istnieje możliwość, że firma zajmująca się dopłatami do odszkodowań po zebraniu od nas dokumentów i oszacowaniu sytuacji, wypłaci nam dodatkowe odszkodowanie od ręki. W ten sposób od razu dostajemy brakująca kwotę, a inni załatwiają za nas sprawy formalne. To jest właśnie jeden z powodów dlaczego warto korzystać z dopłat do odszkodowań.

Poszkodowanego omija cała droga prawna, która przeważnie jest długa, mozolna i bardzo zniechęcająca. Perspektywa trudnych negocjacji z ubezpieczycielem, czy widmo procesu sadowego bardzo skutecznie odstrasza poszkodowanych. Nie mamy świadomości, że ciężar negocjacji z ubezpieczycielem weźmie na siebie reprezentująca nas firma. W przypadku porażki negocjacji z procesem sądowym również będzie borykać się firma dochodząca roszczeń w naszym imieniu.

Dopłata do odszkodowania, którą ma dostać poszkodowany, zostaje wypłacona od ręki, bez oczekiwania na zakończenie postępowania sądowego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż poszkodowany bardzo szybko uzyskuje dopłatę do zaniżonego odszkodowania, a ciężar uzyskania odszkodowania nie spada na poszkodowanego.

Twoje składki na ubezpieczenie nie ulegną zmianie

Przed staraniem się o dopłatę do odszkodowania powstrzymuje nas często myśl, że firma ubezpieczeniowa zażąda większych składek. Mamy wrażenie, że jeżeli teraz odbierzemy to, co nam się należy i tak zapłacimy za to podniesionymi składkami. Stracimy uzyskane już zniżki i tak w rezultacie będziemy stratni. Nic bardziej mylnego.

Firmy trudniące się pozyskiwaniem dopłat do odszkodowań są w stanie tak pokierować sprawą, by wypracowane przez lata zniżki nie zostały nam odebrane. Nie grozi nam podniesienie składek. Dlatego nie bójmy się korzystać z szansy na wyższe odszkodowanie.

Wiele naszych obaw, które nas dręczą i w rezultacie powstrzymują przed staraniem się o dopłatę do zaniżonego odszkodowania jest bezpodstawnych. Firmy zajmujące się takimi przypadkami są w stanie bezboleśnie przeprowadzić nas przez proces starania się o dopłatę. Wszystkie te wątpliwości, które nami targają prowadzą tylko do jednego. Rezygnujemy z tego co nam się należy.

Jakie są zalety i wady dopłat do odszkodowań?

Dopłaty do odszkodowań przynoszą zainteresowanym wiele korzyści, z których najważniejszą jest szybkie (już w ciągu kilku dni) odzyskanie pieniędzy. Znika też problem związany z dalszymi kontaktami z firmą ubezpieczeniową i prowadzeniem z nią negocjacji. Jednocześnie odpada udział w ewentualnych rozprawach sądowych. To bardzo ważne, szczególnie dla tych osób, które nie czują się na siłach, by brać w nich udział lub nie stać ich na nie pod względem finansowym. Wszystkie te czynności i obowiązki przejmuje firma odszkodowawcza. Ona również ponosi koszty sądowe. To są największe zalety i plusy przemawiające za tym by nie bać się korzystać z usługi firm walczących w imieniu klienta o jak najwyższą dopłatę do odszkodowania.

Darmowa Analiza Kosztorysu

Jeżeli chodzi o wady dopłat do odszkodowań, jedyną jest to, że decydując się na nie, uzyska się na pewno niższą kwotę, niż gdyby się osobiście skierowało sprawę do sądu. Zrozumiałe jest bowiem, że firma skupująca odszkodowania musi zarobić.

Wiele osób zastanawia się, czy warto korzystać z dopłat do odszkodowań? Wszystko przemawia za tym, że takie rozwiązanie jest warte rozważenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy poszkodowana osoba na pewno nie zdecydowałaby się na pójście do sądu albo gdy kwota odszkodowania byłaby na tyle nieduża, że nie opłacałoby się tracić czasu i pieniędzy na rozprawy sądowe. Często, zresztą, pieniądze na naprawę pojazdu potrzebne są już, a proces w sądzie mógłby toczyć się nawet kilka miesięcy albo i dłużej.

1 czerwca, 2019|Możliwość komentowania Dopłaty do odszkodowań – Kompendium wiedzy została wyłączona
Call Now Button